Škola u prirodi na otoku Rabu

Autor: Dora Jovanovska, 8. 7. 2023.

Rano je i toplo nedeljno jutro, 18.lipanj, bliži se 7 sati. Učenici se skupljaju pred školom u pratnji roditelja.Rarednica Biserka Leskovar i ravnateljica Nataša Fadiga polako provjeravaju jesu li svi učenici stigli. Dolazi autobus, učenici se pozdravljauju s roditeljima dok vozač u spemište autobusa stavlja putne torbe. Svi učenici su veseli, iako će ostaviti roditelje i obitelji na nekoliko dana. Pa konačno krećemo na otok Rab! Nekoliko mjeseci smo se pripremali za Školu u prirodi na otoku Rabu kako bi mogli vidjeti i istraživati  primorski  kraj naše domovine.

Izabrali smo otok Rab jer je to jedan od naših najljepših otoka Kvarnera i općenito Jadrana.

Nismo trebali tražiti hotel jer grad Varaždin ima Dječje odmaralište Varaždin u mjestu Banjol  koje je idealno za tu vrstu petodnevne terenske nastave Škole u prirodi.

Put nam je protekao u najboljem redu. Zaustavili smo se na prijevoju Vratnik, izašli iz autobusa , popeli se na vrh i s te točke promatrali more u daljini.

Vožnja Jadranskom magistralom je bila vrlo ugodna jer smo se cijelo vrijeme vozili uz more i promatrali prekrasni morski krajolik. Uskoro smo se našli na trajektu za otok Rab.Plovidba je

bila kratka, ali ugodna. I eto nas na našem cilju, mjestu Banjol na otoku Rabu.

Slijedi raspremanje putnih torbi, ručak i radni sastanak, planiranje aktivnosti za svaki dan.

Imali smo sreću da je svih pet dana bilo sunčano i lijepo vrijeme te toplo more. Naravno da smo već prvo popodne iskoristili za kupanje i razne sportske i zabavne igre u moru.

Učenici su  morali svakodnevno  uređivati sobe jer je svaki dan Eko patrola provjeravala  i ocijenjivala urednost soba. Velika pohvala za sve naše učenike jer su zaista pokazali da znaju svoje sobe držati u najboljem redu, a isto tako se lijepo i kulturno ponašati za stolom. U odmaralištu su zajedno s nama bili i učenici OŠ Vidovec i Nedeljanec pa su učenici stekli nova prijateljstva i svakodnevno se družili u zajedničkim aktivnostima.

Sljedećih dana, osim svakodnevnog kupanja, plivanja , ronjenja, sportskih i zabavnh igara u moru, učenici su uživali u šetnji do grada Raba, upoznali grad Rab i njegove kulturno-povijesne spomenike, biljni i životinjski svijet otoka, bili su na ugodnoj plovidbi brodom u uvalu Zavratnica koja je prekrasna prirodna znamenitost i tamo imali priliku vidjeti potopljeni brod iz 2.svjetskog rata. Više puta smo posjetili i obližnji kamp tako da su učenici mogli vidjeti i ljepote takve vrste odmora na moru te prisustvovali vrlo uzbudljivoj predstavi iluzionista Andreja jedne večeri na pozornici kampa. I naravno, svakog smo dana odradili i naš planirani program terenske nastave, uočavali obilježja primorskog krajolika na licu mjesta, čitali i pjevali pjesme o moru te slikali i crtali različite motive morskog krajolika koji nas je okruživao.

Došlo je i zadnje jutro pred put. Odlučili smo cijelo jutro provesti u moru i zaista se nauživati ljekovite morske vode i toplog sunca. Slijedio je ručak, smještaj putnih torbi u autobus, pozdravljanje s ljubaznom ekipm odmarališta,  još jedan pozdrav moru i kretanje na put prema kući. Tog četvrtka, 22.lipnja, oko 18.30 stigli smo sretno pred našu školu, veseli i puni dojmova. Roditelji su, naravno, nestrpljivo čekali pred školom zagrliti svoju djecu.

Da, bilo je to predivno i nezaboravno iskustvo, druženje, učenje kroz igru i zabavu u predivnom morskom kraju otoka Raba koje će nam zauvijek ostati u najljepšem sjećanju!

Biserka Leskovar