JUMICAR – PROGRAM PROMETNE KULTURE ZA UČENIKE 2./3.R.

Autor: Dragan Sačer, 11. 6. 2023.

U programu prometne kulture za najmlađe ove školske godine sudjelovali su učenici 2./3. r. naše škole. Program se sastojao od teme prometa, prve pomoći i zaštite od požara. Cilj programa je bio razvijanje dječje svijesti o opasnostima koje proizlaze iz cestovnog prometa i svakodnevnog života. Program je bio podijeljen u nekoliko posebno osmišljenih i tematski vezanih radionica prilagođenih dječjem uzrastu.

Edukacija se sastojala od dva dijela: teorijskog i praktičnog. Teorijski dio trajao je 45 minuta što su učenici odslušali na satu razrednika u svojoj školi. Učenici su se educirali o prometnoj kulturi i pravilima putem multimedijskog prikaza stvarnih situacija i rizika u prometu. Drugi dio je bio praktični i održao se na školskom igralištu OŠ Vladimir Nazor Sveti Ilija gdje je bio postavljen mobilni prometni poligon na kojemu su djeca kroz samostalno upravljanje prilagođenim vozilom za obuku imali priliku uočiti poteškoće iz perspektive vozača, a sve u svrhu da postanu što bolji pješaci. Djeca su po prvi put imala priliku osobno uvidjeti što znači biti vozač automobila u kontroliranim uvjetima. Vozila za obuku didaktički su bila prilagođena uzrastu od 7 do 12 godina. Policijski službenici su asistirali i nadzirali edukaciju o prometu te sudjelovali i nadovezali  se specifičnim temama i vlastitim iskustvima.

Nakon prometnog poligona uslijedila je praktična radionica prve pomoći koju su provele članice Hrvatskog crvenog križa. Na početku radionice učenici su ponovili brojeve hitnih službi. Naglasila se važnost informacija koje se pri pozivu hitnim službama trebaju reći. Upoznali su kutiju prve pomoći i sadržaj te kutije te su imenovali dostupne materijale. Nakon toga djeca su imala priliku naučiti kako postupiti kada su u pitanju lakše ozljede ili kako postupiti u određenim situacijama. Istaknuta je važnost pozivanja hitnih službi u slučaju ozbiljnih nesreća ili nezgoda.

Zatim je uslijedila radionica protupožarne zaštite za djecu koju je provelo DVD Beletinec-Krušljevec. Na edukaciji vatrogasci su sudjelovali sa svojim vozilima i opremom. Učenici su upoznati s važnosti zaštite od požara, opasnim aktivnostima koje mogu izazvati požar te načinima prevencije istog. Ponovili su broj telefona vatrogasne službe. Djeca su upoznala unutrašnjost i opremu vatrogasnog vozila te standardnu oprema vatrogasaca. Nakon toga su djeci pokazali vježbu s brentačama, tj. gađanje mete vodenim mlazom u kojoj su i djeca sama sudjelovala.

Nadamo se da će učenici sva naučena znanja pretočiti u svoje svakodnevno ponašanje na ulici te biti odgovorni i savjesni sudionici u prometu.

Slike pogledajte u fotogaleriji, a klikom na poveznicu možete se prebaciti na stranicu Jumicara i tamo vidjeti uživanje učenika.

Učiteljica Snježana Martinez