PROLJEĆE NAS ZOVE – PODUZMIMO AKCIJE NOVE

Autor: Dragan Sačer, 2. 4. 2024.

Proljeće je pokucalo na naša vrata. S prvim proljetnim zrakama sunca, osim prekrasnih proljetnica, u prirodi smo zamijetili i nešto smeća koje se tamo skupljalo tijekom zime. Nakon razgovora o onečišćenju prirode na satu razrednika, učenici su predložili da odemo u prirodu.

Učenici su pribavili vreće za smeće, na ruke su stavili rukavice te smiono i vedro krenuli u akciju. Cilj nam je bio očistiti neposrednu okolicu naše škole kako bi sjajila tijekom uskrsnih praznika i poslije njih. U početku nam se činilo da i nema toliko puno smeća, no nakon jednog školskog sata vidjeli smo kako smo napunili sve vreće koje smo ponijeli sa sobom. Nakon čišćenja okolice, ogledali smo se oko sebe i primijetili kako priroda sada blista jače nego prije te će nam svima biti ugodnije ići u školu i iz škole kući. Ovom akcijom svi smo ostvarili višestruku korist. Bili smo fizički aktivni što povoljno utječe na naše zdravlje. Smanjili smo mogućnost širenja bolesti. Utjecali smo na očuvanje prirodnih ekosistema. Naučili smo o važnosti očuvanja okoliša te se time pridružili ekološki osviještenim mladim građanima. Djeca su razvila dublje poštovanje prema prirodi i povezanost s prirodom. Nadamo se da će to rezultirati još većom željom zaštite prirode i njenih resursa u budućnosti.

Učiteljica Snježana Martinez