Retro-etno STEMionica

Autor: Dora Jovanovska, 6. 3. 2024.

Od konoplje i lana do platna - stručno predavanje profesora Tibora Martana

Dana 5. ožujka 2024. učenici OŠ Beletinec, njihovi učitelji i roditelji, imali su čast ugostiti članove Kulturno-umjetničke udruge "Magda i Luisa". Profesor Tibor Martan održao je stručno predavanje na temu "Od konoplje i lana do platna" te nam je pojasnio način dobivanja vrijednog domaćeg platna od kojeg se nekad izrađivala narodna nošnja.

Ovom prigodom profesor nam je objasnio kako se nekad ukrašavala ženska narodna nošnja, točnije rukavci (gornji dio ženske narodne nošnje), a zatim su učenici po uzoru na tradicijske motive različitim tehnikama dizajnirali vlastite motive koji će se aplicirati na "moderne rukavce" kojima će se učenici služiti prilikom plesnih nastupa u školi. Aktivnost je dio projekta u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024. te smo posebno ponosni što je naša ideja "Retro-etno STEMionice" bila prepoznata u MZOS-u.

Provedbom osmišljenih aktivnosti učenici će istražiti tradicijsku kulturu i zanate u obradi tekstilnih materijala (od tkalačkog stana do gotovog platna i odjevnog/uporabnog predmeta) te na temelju dobivenih spoznaja osmisliti svoj dizajn odjeće i uporabnih predmeta (vrećice za kupovinu/platnene torbice) implementirajući etno elemente primjenom klasičnih i suvremenih metoda: dizajniranje motiva pomoću grafičkog tableta te prijenos motiva na tkaninu (grafički tisak), crtanje flomasterom i pastelom.

Primjenom 3D oblikovanja i ispisa, učenici će izraditi segmente finalnog proizvoda; etno nakit "kraluš". Ovim projektom želi se utjecati na jačanje kolektivne svijesti o onome što svakodnevno koristimo i odijevamo te razviti prepoznatljivi stil koji se referira na prirodu i tradiciju, uz razvijanje kompetencija poduzetništva, IKT-a te osobnog i socijalnog razvoja. Izradom uporabnih predmeta inspiriranih tradicijskom baštinom, integracijom novih tehnologija i povijesnih vizualnih izričaja, učenici će razvijati vlastite potencijale u skladu sa željama i interesima, procjenjivati vlastite mogućnosti i ograničenja, razvijati suradničko učenje i timski rad te suradnju u ostvarivanju zajedničkih ciljeva.

Autor: Mateja Ratković, voditeljica projekta