Izazov Dabar

Autor: Melita Bosilj, 18. 11. 2023.

DABAR- izazov iz informatike i računalnog razmišljanja

Međunarodna inicijativa Bebras (Dabar) promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja.

Dabar potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, polaženje tog predmeta u školi nije uvjet za pristupanje natjecanju te se zadaci mogu riješiti i bez informatičkog predznanja.

Prvo natjecanje Dabar u Hrvatskoj održalo se u studenom 2016. godine te od tada svake godine raste broj zainteresiranih i prijavljenih učenika i učitelja. Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

U OŠ Beletinec natjecanje je organizirala i provodila učiteljica Melita Bosilj, a sudjelovati su mogli svi zainteresirani učenici. Izazovu Dabar pristupili su Fabijan Bošnjak i Leon Šinko iz 2. razreda, Eva Martinez, Vatroslav Brumec i Liam Makaj iz 4. razreda te Klara Levatić iz 5. razreda. Izazov se provodio kroz nekoliko dana, ovisno o rasporedu sati i izvanškolskim aktivnostima zainteresiranih učenika. Natjecatelji su imali 40 minuta za rješavanje 12 online zadataka.

Službeni rezultati stići će 27.11., a sudionici natjecanja već sad kod kuće mogu provjeriti točnost svojih odgovora i postotak riješenosti  na linku https://natjecanja.loomen.carnet.hr gdje se prijavljuju s AAI@EduHr korisničkom oznakom i zaporkom.

Kako je izgledalo provođenje samog natjecanja tj. izazova možete pogledati na linku.

Melita Bosilj, mag.prim.educ.