SVJETSKI TJEDAN SVEMIRA

Autor: Nataša Fadiga, 12. 10. 2023.

Naša škola se ove godine odlučila pridružiti globalnom obilježavanju svjetskog tjedna svemira koji se na razne načine obilježava od 4. do 10. listopada. Generalna Skupština UN je proglasila Svjetski tjedan svemira 1999. godine. Ovi se datumi simbolično odnose na dva značajna događaja: lansiranje prvoga satelita u povijesti čovječanstva, Sputnjik 1, koje se dogodilo 4. listopada 1957. godine te potpisivanje Povelje o miroljubivom korištenju Svemira dana 10. listopada 1967. godine.

Tema Svjetskog tjedna svemira 2023., "Svemir i poduzetništvo", prepoznaje sve veći značaj komercijalne svemirske industrije u svemiru i sve veće mogućnosti za svemirsko poduzetništvo i nove prednosti svemira koje su razvili svemirski poduzetnici.

World Space Week Asocijacija (WSWA) je najveća svjetska obrazovna organizacija povezana sa svemirom i poslala nam je mnogo prijedloga i ideja kako bismo se mogli priključiti u skladu na našim mogućnostima i dobi djece.

Ove godinu obilježavanju su se odazvali učenici od 5 do 8. razreda, te pojedini učenici iz produženog boravka zajedno sa svojom učiteljicom Melitom Bosilj na . Učenici osmog razreda imali su predavanja o svemiru i Sunčevom sustavu, učenik Dorijan Fotak  izradio je maketu Mjeseca sa raketom i malim Wall-E robotom iz istoimenog animiranog filma, Melani Magić se kostimirala u svemirca , izradila svemirsku kacigu od alu-folije i gledala Zvjezdane staze,  a učenica Paola Magić je izradila maketu svemirske rakete. Učenici 7. razreda Suzana Hruškar i Mislav Levatić. izradili su crteže i njima prikazali svoje viđenje svemira oko nas i u nama- poanta je bila da smo svi  i sve oko nas građeni od zvjezdane prašine.  Lorena Bosilj i Martin Vugrin  iz 5. razreda izradili su svoje crteže i prikazali Sunčev sustav. S učiteljicom Ines Toma, učenici su  na izbornoj nastavi Znanost kuhanja pekli „ svemirske kolačiće“  po uzoru na mjesečeve kolačiće koji se prave u Kini. Prilagodili su ih svojem umijeću i ispeli fine kolačiće punjene jabukama, a ukrasili su ih i obojali  bojama planeta, zvijezda i Mliječne staze. Za učenike nižih razreda bio je organizirana mogućnost gledanja animiranog filma Wall-E u suradnji sa našim knjižničarem Ivanom Vincekom. Sve njihove radove možete vidjeti na slikama u prilogu.

Sanja Čanić, prof. geografije