Učenici 3. i 4. r. na terenskoj nastavi u Varaždinu

Autor: Dragan Sačer, 9. 10. 2023.

Odluci da idemo u naše županijsko središte pogodovali su topli rujanski i listopadski dani. Učenici vole nastavu izvan učionice te su uzbuđeni posjedali u automobile i krenuli smo. Na licu mjesta upoznali su bogatu kulturnu i povijesnu baštinu baroknoga grada Varaždina. Obišli smo očuvane palače, vrijedne kuće i vile u stilu baroka, rokokoa, klasicizma, secesije te jednu od najstarijih europskih gradskih vijećnica. Upoznali su i bogatstvo sakralne baštine grada Varaždina.

U utvrdi Stari grad ima se što vidjeti: od zbirki cehalija, povijesnih portreta, streljačkih ciljeva, hladnog i vatrenog oružja, kovina, pokućstva, satova, stakla, keramike, tekstila, nakita, fotografija, knjiga sve do ostavština uglednih Varaždinaca. Posebice bismo se tu osvrnuli na poznatog jezikoslovca Vatroslava Jagića kome je u čast posvećena jedna prostorija u dvorcu. Predmeti svakodnevne uporabe i umjetnosti predstavljaju materijalnu kulturu nastalu u Hrvatskoj i okolnim europskim zemljama u razdoblju od 14. do sredine 20. stoljeća.

U palači Herzer učenici su naučili o tajnom životu različitih i mnogobrojnih kukaca kontinentalnog dijela Hrvatske. Zbirka ističe veliku biološku raznolikost varaždinske okolice te upućuje na potrebu njezina očuvanja. Ne smijemo zaboraviti spomenuti ime Franje Košćeca koji je skupljao sve te kukce i zbirku poklonio gradu Varaždinu. Osim zbirke kukaca, postavljena je i izložba Dobar tek! što su učenici s oduševljenjem pogledali. Na izložbi je postavljeno oko 500 predmeta koji govore o prehrambenim navikama i običajima, proizvodnji, trgovanju, pripremi, pohrani, posluživanju i konzumaciji hrane na varaždinskom prostoru kroz prošlost i sadašnjost, pa i s pogledom u budućnost.

Nakon iscrpnih obilazaka muzeja i stare gradske jezgre, otišli smo u dječji odjel Knjižnice i čitaonice Metel Ožegović. Učenicima je bila interesantna knjižnica s većim brojem naslova. Sa zanimanjem su slušali nekoliko priča koje im je pročitala knjižničarka. Razgledali su i izložbu posvećenu Gustavu Krklecu. Prepuni dojmova, ali još uvijek puni energije krenuli smo na okrijepu u obližnju slastičarnicu. Bilo sladoled ili kolač, svaki je učenik zbrajao i oduzimao eure i cente. Hvala našim entuzijastičnim roditeljima koji su priskočili te ponudili prijevoz za naše učenike.

učiteljica Snježana Martinez