GOSTUJUĆE PREDAVANJE U SKLOPU PROJEKTA SCOOLFOOD U 3./4. R.

Autor: Dragan Sačer, 2. 4. 2024.

U ponedjeljak, 25. ožujka 2024. posjetila nas je predstavnica Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, gđa Tamara Savičević koja je s učenicima održala radionicu pod nazivom „Usvajanje održivih navika u području fizičke aktivnosti koje imaju povoljan utjecaj na fizičko zdravlje, uspješnost u učenju i usvajanju znanja, te osnaživanje mentalnih i socio-emocionalnih potencijala“.

Tijekom drugog polugodišta učenici 3./4. r. bave se temama održivog razvoja u sklopu projekta sCOOLFOOD. To je nastavak projekta iz prošle školske godine Do Good People. Taj projekt provodi Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u više osnovnih i srednjih škola u našoj domovini kojoj je cilj uključiti se u program Agende 2030. Na konferenciji Ujedinjenih naroda 25. rujna 2015. sto pedeset svjetskih čelnika zajedno sa čelnicima Europske unije složilo se oko 17 ciljeva održivog razvoja koje će pokušati ostvariti do 2030. Jedan od ciljeva je i osigurati zdrav život. Svi jako dobro znamo: da bi imali zdrav život neizostavno se trebamo baviti fizičkim aktivnostima, tjelesnim vježbanjem. Predstavnica Nacionalne zaklade pokazala je našim učenicima alternativne oblike tjelesnog vježbanja u koje je uključila i elemente glazbe (izvođenje ritma), uključila je i elemente igre jer kroz igru učenici najviše nauče i upamte. Naučila nas je da se tijekom vježbanja trebamo smijati i međusobno izmjenjivati pozitivne emocije te da tu nema mjesta ljutnji. Tjelesna aktivnost podiže raspoloženje koje će biti veće ako se aktivnost izvodi u ritmu. Ritam može pomoći u usmjeravanju pažnje i stvaranju osjećaja harmonije u tijelu i umu. Osmijeh dodatno pojačava osjećaj sreće. Kombinacija tjelesne aktivnosti, ritma i osmijeha može stvoriti moćan spoj koji pozitivno utječe na emocionalno i fizičko zdravlje. Zato je važno uključiti raznolike aktivnosti koje donose radost i zadovoljstvo, bilo da se radi o plesu, šetnji, vježbanju ili bavljenju sportom. Učenici su s oduševljenjem prihvatili nove načine vježbanja koje ćemo svi zajedno pokušati implementirati u svakodnevni život.

Učiteljica Snježana Martinez